Warsztaty z osobą niewidomą oraz pokazy chemiczne wykonane przez gimnazjalistów w ramach roku Marii Curie-Skłodowskiej czekały na uczniów w środę, 20 czerwca.
O życiu osoby niewidomej, trudnościach i codzienności opowiadała p. Justyna, która 17 lat temu straciła wzrok. Dzieci uczyły się także prawidłowych reakcji w stosunku do osób niewidzących, jak można im pomóc spotykając na ulicy, na co zwrócić uwagę, co mówić, aby nasza wypowiedź była dobrze zrozumiana. Największe emocje wzbudzał pies przewodnik i sposób w jaki pomagał swojej pani. Uczniowie mieli również okazję zobaczyć książki pisane brajlem, próbowali odczytywać obrazki za pomocą dotyku oraz przymierzali okulary, które pomagały im zrozumieć świat osób niedowidzących.
Uczniowie klasy trzeciej gimnazjum natomiast przygotowali dla społeczności szkolnej pokazy chemiczne. Zaprezentowane zostały doświadczenia uznane przez członków kółka chemicznego za najbardziej ciekawe i efektowne. Przedstawiono m.in.: chemiczną lokomotywę, ekologiczne węże faraona, pastę do mycia zębów słonia, chemiczne jaja, burzę w probówce, czy wulkan chemiczny. Dodatkową atrakcją był pokaz samochodu napędzanego przez wodór.
Miłą niespodzianką była wizyta naszej absolwentki, ubiegłorocznej finalistki Małopolskiego Konkursu Chemicznego – Julii Tietze, która z wielką radością włączyła się do pokazów i zaprezentowała dwa doświadczenia – ognie bengalskie oraz reakcję gliceryny z manganianem (VII) potasu i opiłkami żelaza.
Pokazy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży i choć sprzątania i mycia szkła laboratoryjnego było sporo – było warto.